A lovak nyelve néma, mely gesztusok és testbeszéd együttműködéséből áll össze. Ugyan a háziasított lovak használnak hangjelzéseket is, ez a kommunnikációs renszerükben nem foglal el központi helyet.
A legtöbben ugyan ezzel tisztában vannak, mégis sokan megfeledkeznek arról, hogy testünk akkor is közvetít valamilyen üzenezet a lovak számára, amikor mi nem vagyunk annak tudtában. A mi kötelességünk a lovak néma nyelvének megfelelően tudatosítani minden mozdulatunkat, gesztusunkat es minden szempillantásunkat is.
A ló számára a nyelv használata is két célt szolgál: életben maradni és szaporodni. Egész életében erre a két dologra törekszik. Tudnia kell mi a biztonságos, és mi a veszélyes. Tudnia kell, kik vagyunk és mik a szándékaink.
A szemkontaktus felvétele például egy ragadozó viselkedés. Tekintetüket a zsákmányállatéba fúrják, mielőtt megkezdik üldözésüket, ezért ez a lovakat menekeülésre ösztönzi.
Sokszor látni, hogy a szemkontaktust felvéve akarják a lovakat megfogni, ám azok inkább elmennek az embertől. Hiába nem akarjuk őket bántani, az ő nyelvük szerint, tekintetünkkel mi azt üzenjük , hogy potenciális veszélyt jelenthetünk számukra.
A lovak nem csak a szemünket figyelik, az egész testünket “olvassák” és annak megfelelően reagálnak, mit üzenünk nekik. Ha megtanuljuk tudatosan használni ezeket a gesztusokat es mozdulatokat, erőszak és stressz nélkül, fele annyi idő alatt elérhetjük a kitűzött célt!


